top of page

1 tydzień

2 tydzień

21 stycznia 2019,

poniedziałek

 

Udałyśmy się na szkolenie wraz z Kati, która przez pierwszy dzień miała za zadanie zdiagnozować naszą wiedzę i umiejętności, by potem zwiększyć efektywność naszego uczenia poprzez przypisanie do odpowiedniego poziomu. Podczas zajęć rozmawiałyśmy o tym, co lubimy a czego nie znosimy ( od kolorów, poprzez zajęcia domowe, obowiązki zawodowe czy sposób spędzania wolnego czasu), musiałyśmy się przedstawić i odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące naszej pracy, rodziny, miejsca zamieszkania czy hobby. Wykonywałyśmy także ćwiczenia gramatyczne dotyczące znajomości podstawowych przymiotników i ich wykorzystania w wypowiedzi. Kata w ciekawy sposób, z dużą swobodą, a także niekończącą cierpliwością prowadziła zajęcia, jednocześnie obserwując i notując uwagi na temat naszych umiejętności. Wyniki przedstawiła pod koniec lekcji, dzieląc nas na kolejne dwie grupy. W przerwach pracownicy ETI częstowali nas tradycyjnym maltańskim napojem z gorzkich pomarańczy z ziołami- Kinnie oraz przekąską typową dla tego miejsca, czyli pastizzi (ciasto francuskie z serem ricotta). Po ponad pięciu godzinach intensywnej pracy umysłowej, z głową pełną nowych słówek i zwrotów, zakończyłyśmy dzień w szkole.

22 stycznia 2019,

wtorek

 

W ETI czekała na nas niespodzianka- Kati wzięła pod opiekę Lidkę i Elę, do których dołączył Kolumbijczyk, my natomiast poznałyśmy kolejną trenerkę, Lorenzę, która wzięła pod swoje skrzydła mnie, Gabrysię i p. Dyrektor. Zajęcia zaczęłyśmy od opowiedzenia czegoś o sobie, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności, które uprawiamy. Jednocześnie przypomniałyśmy sobie czas Present Simple oraz przysłówki częstotliwości. Po przerwie rozmawiałyśmy o predyspozycjach zawodowych kobiet i mężczyzn, różnicach w obowiązkach i umiejętnościach czy zarobkach oraz zjawisku pozytywnej dyskryminacji. Na koniec zajęć wzbogaciłyśmy słownictwo o travelling words.

 

23 stycznia 2019,

środa

 

Lorenza przywitała nas bardzo serdecznie, by następnie zachęcić do opowiedzenia, jak nam minął poprzedni dzień. Podzieliłyśmy się wrażeniami z wyjazdu do Valetty, a nasza trenerka opowiedziała jeszcze kilka ciekawostek o stolicy Malty. Zachęciła także do zwiedzenia innych miejsc na wyspie m.in. Gozo czy 3 Cities. Lorenza w formie zabawy powtórzyła z nami poznane dzień wcześniej słownictwo i zwroty. Po przerwie uczyłyśmy się, jak wypowiadać spółgłoski i samogłoski, z czego wynikają różnice przy wypowiadaniu podobnie zapisanych słów, a także dzieliłyśmy na grupy słowa, które wypowiada się tak samo. Następnie omówiła plan prezentacji, według którego będziemy musiały przygotować na piątek swoje wystąpienie.

Lidka i Ela pracowały w małej grupie trzyosobowej (dwie Polki i jeden Kolumbijczyk). W tematyce zajęć był ujęty wygląd zewnętrzny , dane osobowe członkowie rodziny, zawód, praca.

24 stycznia 2019,

czwartek

 

Kolejny dzień naszych zmagań z językiem angielskim rozpoczęłyśmy od opowiedzenia trenerce, jak nam minęło wczorajsze popołudnie. Gabrysia i p. Dyrektor opowiedziały o odwiedzeniu 3 Cities, czyli Vittoriosy( Birgu), Senglei (Isly) i Conspicuy (Bormly), Iwona natomiast o spacerze w ulewie, a potem o gradzie, który zaskoczył na wybrzeżu. Nasza kolejna lekcja dotyczyła sportu i aktywności. Dopasowywałyśmy akcesoria i stroje do odpowiednich rodzajów sportów, rozmawiałyśmy o swoich aktywnościach i sposobach spędzania wolnego czasu oraz prawidłowym dopasowaniu czasowników go, play i do do podanych rodzajów zajęć sportowych, a po przerwie obejrzałyśmy krótki film „Two Ronnies”, by następnie wykonać różne ćwiczenia ze słuchu. Kolejnym ważnym zagadnieniem, które studiowałyśmy było użycie przedimków the, a, an. Zajęcia zakończyłyśmy krótkim powtórzeniem omówionego materiału. Lorenza przypomniała nam także o przygotowaniu prezentacji na kolejny dzień.
Druga grupa językowa kolejny dzień kursu zalicza do niezwykle udanych. Kursantki wzbogaciły swoją wiedzę o ciekawe pomysły zabaw edukacyjnych, które można wykorzystać w edukacji wczesnoszkolnej.

25 stycznia 2019,

piątek

 

Dzisiaj był dzień, w którym miałyśmy przedstawić przygotowane przez siebie prezentacje. Lorenza najpierw powtórzyła z nami materiał z poprzedniego dnia, by następnie przypomnieć o naszym zadaniu domowym. Pierwsza mówiła p. Dyrektor. Swoją prezentację podzieliła na trzy części: rodzina, praca i dom. Następna w kolejności była Gabrysia, która opowiedziała o swoich pupilach: suczce Kawie i dwóch kotkach. Prezentacja Iwony dotyczyła członków rodziny, o każdym starałam się opowiedzieć kilka zdań. Było to dla niej bardzo duże przeżycie, gdyż w trakcie prezentacji uświadomiła sobie, jak bardzo tęskni za swoją rodziną. Naprawdę wzruszyła się, opowiadając o synach i mężu. Lorenza na bieżąco starała się poprawiać nasze błędy, a na końcu pochwaliła nas za szczerość, odwagę, aktywność. Po przerwie zajęłyśmy się zagadnieniami dotyczącymi Past Simple. Zagrałyśmy także w grę planszową, podczas której powtórzyłyśmy wszystkie poznane w tym tygodniu zagadnienia gramatyczne i językowe. Na koniec zajęć nasza trenerka oznajmiła nam, że dzisiaj się żegnamy i od poniedziałku będziemy pracować z innym nauczycielem. Była to dla nas niezbyt miła niespodzianka, gdyż Lorenza okazała się przemiłą, kreatywną osobą, która swoje zajęcia prowadziła z wielką pasją i była przy tym bardzo dobrym dydaktykiem. Pożegnaniom nie było końca. Lorenza życzyła nam wytrwałości i odwagi w poszerzaniu swojej wiedzy i n poradziła, by w codziennej konwersacji w języku obcym mniej przejmować się zagadnieniami gramatycznymi, a bardziej nastawić na aktywną konwersację. My natomiast kolejnych pracowitych uczniów i dalszych ciekawych pomysłów na zajęcia.
Druga grupa rozmawiała dzisiaj o pogodzie. Porównywałyśmy pogodę w różnych miejscach świata przy tym wzbogacając słownictwo. Cały czas dopisują nam dobre humory. Jesteśmy bardzo zadowoleni z całego tygodnia zajęć w szkole językowej a przede wszystkim z Kati prowadzącej zajęcia.
Żegnamy się z naszym kolegom. W przyszłym tygodniu czekają na nas nowe wyzwania w innych grupach. Jeszcze tylko wymiana adresów, uściski, wspólne zdjęcie.


 

2 tydzień

28 stycznia 2019,

poniedziałek

 

W ETI czekały na nas niespodzianki: po pierwsze poznałyśmy nową trenerkę- Katrin, po drugie nasza grupa powiększyła się o kolejnych kursantów: Natalię z Ukrainy, Ewę z Piaseczna oraz Czarka i Ewelinę z Warszawy. Na początku zajęć Katrin zorganizowała quiz, z którego musieliśmy wyciągnąć wnioski dotyczące jej zainteresowań, rodziny, pracy. Następnie wszyscy uczestnicy kursu przygotowywali zdania prawdziwe i nieprawdziwe o sobie, a inni musieli odgadnąć, które jest zgodne z rzeczywistością. Kolejnym tematem, który poruszyliśmy były nasze wymarzone wakacje. Był to wstęp do tekstu o Machu Picchu i dyskusji na temat niszczenia przez turystów dziedzictwa narodowego. Wykonaliśmy także ćwiczenia dotyczące rzeczowników złożonych i czasowników dynamicznych. Zajęcia zakończyliśmy ćwiczeniem, w którym planowaliśmy, co będziemy robić po południu, wieczorem, w kolejne urodziny czy przyszłoroczne wakacje.
Ela i Lidia poznały nowych uczestników kursu. Brnęły coraz głębiej poznając tajemnice języka angielskiego. Każdy projektował swoje drzewo genealogiczne , aby przedstawić swoją rodzinę innym.

 

29 stycznia 2019,

wtorek

 

Kolejny dzień kursu Ela i Lidka spędziły na uczeniu się w formie zabawy, wykorzystując kolorowe klocki, projektowały plan miasta. Następnie opisywały mieszkania, nazywały meble, określały położenia. Następnie odgrywały scenki kupna – sprzedaży mieszkania.

Katrin na początek przygotowała nam quiz dotyczący Malty i jej historii. Po obejrzeniu filmu przygotowanego przez linie lotnicze Wizzair, odpowiadaliśmy na pytania, a następnie dyskutowaliśmy o podobieństwach i różnicach między Maltą a Polską czy Ukrainą. Okazało się, że między naszymi krajami jest bardzo dużo różnic: od systemu edukacji, poprzez walutę, z której korzystamy, po sytuację gospodarczą czy polityczną. Najgorzej w tych porównaniach wypadła Ukraina, której sytuacja społeczna, gospodarcza i polityczna jest bardzo niestabilna.
Katrin nauczyła nas także kilku zwrotów powitalnych po maltańsku. Następnie poruszyliśmy temat uspołecznienia i prowadzenia życia towarzyskiego. Dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób można się socjalizować, jak każdy z nas odnajduje się w nowym towarzystwie i sytuacji. Powtórzyliśmy także zwroty potrzebne w sklepie, restauracji czy autobusie.

30 stycznia 2019,

środa

 

Zajęcia w ETI p.Dyrektor, Iwona, Gabrysia rozpoczęły od opowiedzenia o wczorajszym wieczorze. Następnie Katrin rozdała nam tekst o kontrowersyjnej propozycji norweskiego ministra dotyczącej rozwiązania problemu z bezdomnymi. Był to swoisty wstęp do dyskusji na temat kontrowersji i tematów tabu. Okazało się, że w naszym życiu jest sporo tematów, które można uznać za problematyczne i niewygodne: palenie w miejscach publicznych, poglądy polityczne, wyznanie religijne to tylko niektóre z nich. Po przerwie zajęliśmy się First Conditional, czyli pierwszym trybem warunkowym. Katrin wyjaśniła, w jakich sytuacjach należy go stosować, a potem wykonaliśmy kolejne ćwiczenia, żeby nie stanowił dla nas problemu. Dostaliśmy także zadanie domowe, żeby pierwszy tryb warunkowy utrwalił się w naszej pamięci. Na koniec zajęć nazywaliśmy pozytywne i negatywne emocje, które towarzyszą nam w różnych sytuacjach. Katrin wykorzystała do poruszenia tego tematu fragment filmu „ Inside out”, czyli „ W mojej głowie”. Uczyliśmy się także, kiedy korzystać z wyrażenia „I feel”.
Druga grupa językowa zaczęły zajęcia jak zwykle od utrwalenia wiadomości i umiejętności z poprzedniego dnia. Dzisiaj rozmowa toczyła się o wakacjach, następnie o  naszych zainteresowaniach, w przerwie natomiast cała grupa śpiewała piosenki. Na koniec otrzymały jak zwykle wypracowany na zajęciach materiał do utrwalenia w domu i zadanie domowe.


 

31 stycznia 2019,

czwartek

 

Katrin zajęcia rozpoczęła od powtórzenia materiału z poprzedniego dnia, by następnie poruszyć temat rozpieszczania dzieci. Wspólnie próbowaliśmy ustalić, kiedy troszczymy się o dzieci, a kiedy przesadzamy i kupujemy niepotrzebne rzeczy. Okazało się, że to też temat kontrowersyjny, gdyż każdy z nas inaczej postrzega rozpieszczanie. Następnie czytaliśmy artykuł o Michaelu Jacksonie, który w 2002 roku wystawił swojego syna przez balkon, czym zszokował nie tylko dziennikarzy, ale także swoich fanów. Wszyscy zastanawialiśmy się, czy był to zaplanowany chwyt marketingowy czy niefrasobliwe zachowanie „wiecznego chłopca”. Po przerwie, na podstawie ułożonych obrazków, układaliśmy pisemnie w grupach historyjkę o trójce przyjaciół i ich spotkaniu z bykiem. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Wszystkie grupy miały te same obrazki, ale każda opowieść była zupełnie inna. W ten sposób powtórzyliśmy sobie słownictwo i zagadnienia gramatyczne przyswojone w tym tygodniu. Kolejna część zajęć poświęcona była frazeologizmom, które zawdzięczamy Szekspirowi. Zaskoczyła nas bardzo, że wyrażenia typu „miłość jest ślepa” czy „naga prawda” są wymyślone przez twórcę „ Otella”. Ostatnia część lekcji poświęcona była historii Tytanica. Musieliśmy spośród 14 rozbitków wybrać 7 osób godnych uratowania. Zabawa była przednia, a argumenty, które przedstawialiśmy za naszymi kandydatami do uratowania coraz bardziej przekonujące. Ostatecznie, spróbowaliśmy udzielić pomocy wszystkim rozbitkom. Na koniec lekcji Katrin życzyła nam udanej wycieczki do Mdiny i poradziła odwiedzić kawiarnię Fontanella, by skosztować najlepszego ciasta czekoladowego na Malcie.
Na zajęcia u Eli i Lidki nie dotarła jedna z koleżanek Małgosia z powodu złego samopoczucia. Pierwszym ich zadaniem było zredagowanie kartki dla Gosi z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Następnie odgrywano scenki u lekarza, w aptece.


 

31 stycznia 2019,

czwartek

 

Dzisiaj przy śniadaniu uświadomiłyśmy sobie, że to już ostatni dzień zajęć w ETI. Trudno było nam uwierzyć, że dwa tygodnie pobytu na Malcie mamy już za sobą. W recepcji udało nam się załatwić transport na lotnisko, by na pewno punktualnie dojechać do Luqi. Następnie spacerkiem wybrałyśmy się ostatni raz na zajęcia. Katrin na początku lekcji zapytała nas o wrażenia po wycieczce do Mdiny. Każde z nas skomentowało wyjazd do dawnej stolicy: jednym podobała się wszechobecna cisza, inni zwrócili uwagę na urok krętych uliczek, a jeszcze inni zauważyli, że czekoladowe ciasto w Fontanelli nie było wcale takie pyszne. Później trenerka pokazała nam skecz amerykańskiego komika na temat budowy mózgu kobiety i mężczyzny. Mieliśmy do rozwiązania quiz, który podkreślił różnice między mężczyznami a kobietami. Okazało się, że wcale tak dobrze nie znamy płci przeciwnej. Po przerwie powtórzyliśmy sobie symbole fonetyczne i sposób wypowiadania spółgłosek i samogłosek w wyrazach. Obejrzeliśmy także skecz „Mój blackberry nie działa”. Humor brytyjski nie wszystkim przypadł do gustu i niektóre frazy musieliśmy wytłumaczyć, by wszyscy zrozumieli, na czym polega żart językowy. Na podsumowanie zajęć Katrin przygotowała zagadkę kryminalną do rozwiązania. Wszyscy stworzyliśmy pary, w których jedno było Sherlockiem Holmesem, a drugie doktorem Watsonem. Trenerka zapisywała na tablicy zdania po angielsku, a my musieliśmy ustalić, czy są prawidłowe czy też błędnie sformułowane. Było to ciekawe podsumowanie całotygodniowych zajęć. W ten sposób powtórzyliśmy i utrwaliliśmy wszystkie zagadnienia językowe, które były poruszane na zajęciach. Ostatecznie tylko jednej grupie udało się rozwiązać zagadkę, mimo że mieliśmy te same wskazówki. Pod koniec lekcji przyszła koordynatorka naszego kursu Sandra, która przyniosła certyfikaty jego ukończenia. Prowadzące Katrin i Katia podziękowały za wspólnie spędzony czas i życzyły odwagi w posługiwaniu się językiem angielskim, bez kompleksów i zahamowań, gdyż tylko włączanie się do konwersacji, da pozytywne rezultaty. Pożegnałyśmy się serdecznie z trenerkami i pozostałymi uczestnikami kursu, obiecując, że zdobytą wiedzę wykorzystamy w życiu.

 

bottom of page