top of page

1 tydzień

2 tydzień

21 stycznia 2019,

poniedziałek

 

Kurs technologii informacyjnych przy wykorzystaniu metody CLIL rozpoczął się od krótkiego zapoznania z pozostałymi uczestnikami kursu oraz z prowadzącą, Robertą. Następnie po dyskusji na temat znajomości CLIL anglistki pracowały na platformie Multidict, która jest skarbnicą materiałów do wykorzystania na lekcjach na różnych przedmiotach i językach wraz z automatycznym słownikiem oraz na platformie Wordlink, która jest multimedialnym słownikiem. Ostatnia część zajęć to wprowadzenie do tzw. „webquest” czyli rodzaju metody projektów zorientowanej na uczniowskie badania w oparciu o instrukcję umieszczoną na stronie internetowej. Wyjściowym źródłem informacji w badaniach uczestników projektu jest Internet, a źródła online mogą być uzupełnione materiałami podręcznymi.

W przerwach pracownicy ETI częstowali nas tradycyjnym maltańskim napojem z gorzkich pomarańczy z ziołami- Kinnie oraz przekąską typową dla tego miejsca, czyli pastizzi (ciasto francuskie z serem ricotta).

 

22 stycznia 2019,

wtorek

 

Nauczycielkom angielskiego dzień upłynął na uczeniu się i przygotowywaniu się do stworzenia własnego webquestu. W parach przygotowywały się do stworzenia projektu, który miał zostać przedstawiony na podsumowujących zajęciach w ostatnim dniu kursu

23 stycznia 2019,

środa

 

Na zajęciach z nowoczesnych technologii poznawałyśmy ciekawe narzędzia do tworzenia interaktywnych ćwiczeń i aktywności. Tworzyłyśmy interaktywne krzyżówki, ćwiczenia na łączenie w pary, wykreślanki, milionerów, zadania z lukami czy zadań na osiach liczbowych i wiele innych. Stworzone przez nas gry i zadania stały się uzupełnieniem projektu finalnego - webquestów.

 

24 stycznia 2019,

czwartek

 

Dziś po krótkiej rozmowie na temat spędzenia wczorajszego popołudnia zabraliśmy się do działania. Dziś kolejny dzień pełen nowych wyzwań. Roberta pokazała nam kolejne interesujące interaktywne ćwiczenia, które na pewno wykorzystamy na swoich lekcjach. Tworzyłyśmy więc wiadomości tekstowe w SMS Generator, interaktywne krzyżówki, quizy, zadania do pracy w grupach, tworzyłyśmy testy, które bazowały na grze Pacman czy Fakebooki. Bardzo przydatnym narzędziem, który poznaliśmy jest program, za pomocą którego w prosty i szybki sposób możemy stworzyć różnego rodzaju projekty graficzne, jak plakaty, ogłoszenia czy wizytówki. Program posiada w swojej bazie różne rodzaje wzorców czy szablonów, od posta na Facebooku, poprzez plakaty, zaproszenia, wizytówki, okładki ogłoszenia, loga, papiery filmowe, aż po różnego rodzaju plakaty – szkolne, reklamowe czy urodzinowe. Do edycji naszych grafik mamy do dyspozycji różnego rodzaju gotowe elementy, takie jak siatki, ramki, kształty, linie, ilustracje czy ikony i wykresy. Mamy też opcję dodawania zdjęć udostępnionych przez Canva czy wgrywania własnych. Program daje nam mnóstwo możliwości. Już w głowie zrodziły nam się pomysły do czego wykorzystamy Canve.

Po przerwie zabrałyśmy się do dalszych działań. kolejny fajny program i kolejne pomysły! Jak dobrze, że miałyśmy możliwość wzięcia udziału w tym kursie. Poznajemy program wordart, który umożliwia tworzenie niesamowitej i unikatowej chmury słów. Profesjonalne efekty jakości można osiągnąć w krótkim czasie. W kilka chwil stworzyłyśmy przepiękne grafiki. To był na prawdę produktywny i pełen pomysłów dzień.

25 stycznia 2019,

piątek

 

Ostatni dzień kursu dotyczącego nowoczesnych technologii przy wykorzystaniu metody CLIL rozpoczęliśmy od poznania platformy do tworzenia i udostępniania lekcji oraz materiałów edukacyjnych Blendspace. Po zapoznaniu się z zasobami platformy zabraliśmy się do ukończenia i ostatecznych szlifów naszych webquestów.

Po przerwie nastąpiły prezentacje webquestów. Każda grupa/para przedstawiała swój pomysł na webquest oraz wykorzystane materiały i przygotowane wcześniej multimedialne zadania. Gosia i Kasja przygotowały zadanie dotyczące tradycji bożonarodzeniowych na świecie, Lucy, Kirsten i Magda na temat Brexitu, a nasz projekt dotyczył planowania wycieczki szkolnej. Po każdej prezentacji pozostali uczestnicy kursu mogli wyrazić swoje spostrzeżenia i opinię na temat projektów. Na zakończenie każdy otrzymał certyfikat uczestnictwa. Pożegnałyśmy się z pozostałymi osobami z grupy, ponieważ dla nich był to już ostatni dzień na Malcie. My natomiast z niecierpliwością czekamy na przyszły tydzień i nowy kurs.

28 stycznia 2019,

poniedziałek

 

W dniu dzisiejszym zaczynamy nowy kurs, na którym będziemy rozwijać swoje umiejętności ICT. Kurs ten również prowadzi Roberta. Dołączają do nas Marek, Mirek i Svetlana. Po zapoznaniu się z pozostałymi uczestnikami kursu i po krótkim wprowadzeniu w tematykę kursu ruszyliśmy do działania. Poznajemy kreator stron www. Roberta zapoznała nas z funkcjami i możliwościami kreatora. Naszym zadaniem jest stworzyć swoją stronę internetową na dowolny temat. Stronę będziemy "dopieszczać" każdego dnia, będzie ona bowiem wykorzystana i prezentowana przez nas w ostatnim dniu kursu. Oprócz strony, będziemy również prezentować bloga, ale o tworzeniu bloga dowiemy się jutro. Czas w poniedziałek upłynął bardzo szybko, każdy w skupieniu pracował nad swoją stroną www.

29 stycznia 2019,

wtorek

 

Dziś zgodnie z zapowiedzią pracować będziemy nad blogiem. Poznajemy Blogger, w którym będziemy tworzyć naszego bloga. Program posiada mnóstwo szablonów, które można edytować, można też stworzyć bloga od podstaw. Mnóstwo dostępnych zdjęć, grafik, możliwość dodawania własnych zdjęć, filmów. Czas płynie nam na kreowaniu naszego bloga na wybrany przez nas temat. Uczymy się dodawać filmy, zdjęcia, etykiety. Mamy już pierwsze posty na naszych blogach, więc udajemy się na przerwę.

Po przerwie Roberta pokazuje nam świetne narzędzie - Edpuzzle, które służy do personalizacji filmów. Wybieramy film – własny lub z szerokiej bazy dostępnych filmów a następnie możemy dostosować go do swoich potrzeb wycinając odpowiedni fragment, dodając do niego własną ścieżkę dźwiękową, notatki lub pytania w formie quizu. Już samo korzystanie z filmów na lekcji niesie ze sobą niezwykłe walory edukacyjne. EDpuzzle stwarza dodatkowo możliwość personalizacji filmów pod nasze potrzeby. Jest to uniwersalne narzędzie, które może być wykorzystywane przez nauczycieli niezależnie od nauczanego przedmiotu. Mamy czas na wybranie własnego filmu i ułożenie quizu do niego. Następnie umieszczamy go na naszych blogach.

30 stycznia 2019,

środa

 

Zajęcia kończymy dziś wcześniej, więc od razu zabieramy się za naszego bloga i stronę internetową. Żeby urozmaicić naszą stronę czy bloga, Roberta pokazuje nam narzędzia do tworzenia interaktywnych ćwiczeń i zadań. Tworzymy swoje własne interaktywne krzyżówki, wykreślanki, zadania na uzupełnianie tekstu, quizy i inne, które umieszczamy na naszych pracach. 

31 stycznia 2019,

czwartek

 

Wypoczęci ruszamy do pracy. Dziś poznamy narzędzia do tworzenia multimediów. Zaczynamy od Flashback Player (osoby korzystające z systemu Windows) i Quicktime (osoby korzystające z systemu iOS). Jest to narzędzie przeznaczone do przechwytywania sekwencji wideo z obrazem pulpitu komputera. Umożliwia kompleksowe tworzenie różnego rodzaju prezentacji multimedialnych, szkoleń czy wideo-poradników. Służy do rejestrowania wszystkiego co dzieje się na ekranie naszego komputera. Możemy definiować obszar uwzględniany podczas nagrania (cały pulpit, wskazany region lub okno aplikacji), a także przechwytywać obraz pochodzący z kamerki internetowej lub ścieżkę audio z różnych urządzeń (m.in. mikrofon itp.). Naszym zadaniem jest przygotowanie tutorialu na wybrany temat. Zakładamy słuchawki z mikrofonem, ponieważ nasz tutorial będzie zawierał ścieżkę dźwiękową z instrukcjami. Wstawiamy je na blogi lub strony.

Po krótkiej przerwie kolejne ciekawe narzędzie. 123apps to zestaw praktycznych narzędzi do edycji plików PDF, aplikacje przeznaczone do modyfikowania audio i wideo za pośrednictwem technologii Flash. Możemy przyciąć plik dźwiękowy, wybierając wyłącznie interesujący nas fragment ze znacznie dłuższego nagrania, konwerter audio, narzędzia przeznaczone dla wideo.

Następnie Roberta przedstawia nam możliwości aplikacji Spark Adobe, która umożliwia łączenie słów, obrazów i wideo w dynamiczne historie internetowe. Dostępne są różnorodne projekty, do których wystarczy dodać własne elementy. Każdy projekt — opracowanie na temat lektury, cotygodniowy biuletyn czy opowieść z podróży — otrzyma indywidualną nutę. Zabieramy się za pracę. Tworzymy dynamiczne prezentacje, do której dobieramy ścieżkę dźwiękową. Efekty naszej pracy poznamy jutro, podczas indywidualnych prezentacji naszych stron i blogów, w których umieszczamy między innymi poznane na kursie narzędzia. Nie możemy doczekac się jutra, żeby zobaczyć co stworzyły osoby z naszej grupy oraz żeby pochwalić się swoimi projektami.

1 luty 2019,

piątek

 

Ostatni dzień kursu. I prezentacje naszych stron i blogów! Ale zanim to, poznajemy kolejne narzędzia! Głowa pęka od pomysłów!. Na pierwszy ogień idą awatary. Poznajemy trzy aplikacje do tworzenia własnych awatarów. Jest mnóstwo śmiechu przy tworzeniu, aplikacje dają ogromne możliwości personalizacji awatara. Zmianiamy kształt i kolor oczu, twarzy, wybieramy ubranie. Niektórzy z nas tworzą po kilka awatarów wybierając postaci zwierząt czy postaci z filmów lub postaci prawdziwe jak np. Donald Trump. Powstałe awatary wstawiamy na bloga.

Następny punkt dzisiejszego programu to komiksy! Poznajemy kolejne trzy programy, tym razem do tworzenia własnych komiksów. Każdy z nich ma mnóstwo opcji wyboru i personalizacji. Już widzimy, jak wykorzystać narzedzia do naszych lekcji. Nie patrzymy na zegarki, pochłonęła nas praca nad komiksami. Nie wiadomo kiedy upłynał ten czas, Roberta musi nas namawiać, żebyśmy poszli na przerwę na lunch. Zapisujemy więc nasze prace i udajemy się na zasłużony odpoczynek.

Nie wytrzymaliśmy i wszyscy wróciliśmy wcześniej i zabraliśmy się do ostatecznego oszlifowania naszych stron i blogów. Dodajemy do nich oczywiście nasze komiksy. Przygotowujemy się do prezentacji. Każdy prezentuje efekty swojej tygodniowej pracy. Jesteśmy zachwyceni pracami innych i ich pomysłami. Iwona stworzyła bloga i stronę na temat kotów brytyjskich, Gosia o swoim ogrodzie, Marek o Malcie i palmach, Mirek na temat polskich gór i kursie na Malcie, Svetlana również postanowiła opisać Maltę.

Otrzymujemy certyfikaty uczestnictwa w kursie, robimy pamiątkowe zdjęcie i żegnamy się z naszą grupą oraz prowadzącą Robertą. Z głową pełna pomysłów jutro wracamy do domu. 

bottom of page